Wersje językowe
Zasilacze z funkcją ściemniania
Zasilacze z funkcją ściemniania

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zasilacze z funkcją ściemniania

Trochę o ściemnianiu

Ściemnianie diod LED zależy od rodzaju używanego zasilania, istnieją zarówno opcje ściemniania prądem stałym, jak i zmiennym. Trochę informacji, abyśmy mogli lepiej zrozumieć, jak ściemniać wszystkie aplikacje, zarówno zasilane prądem stałym, jak i zmiennym.

Ściemnianie prądem stałym DC

Ściemnialne zasilacze LED mają zazwyczaj wbudowany dedykowany obwód ściemniania.
Występują zasadniczo dwa różne typy ściemnialnych prądem stałym zasilaczy LED:

  • modele z funkcją ściemniania 3 w 1
  • modele z wbudowanym interfejsem DALI

W zasilaczu z funkcją ściemniania 3 w 1 na jego wejścia najczęściej oznaczane jako DIM+ / DIM- podawany jest sygnał napięciowy 0/1-10V, PWM lub rezystancyjny Rx. Driver LED rozpoznaje, który z nich jest używany i ściemnia światło zgodnie z regulacją dokonaną na zasilaczu. W zasilaczach LED z funkcją ściemniania 3 w 1 do regulacji jasności najczęściej używa się potencjometrów ściemniających, a także innych ściemniaczy 0/1-10V. Dzięki powyższym metodom ściemniać można w zakresie 0-100%. 


Ściemnianie z wykorzystanie zasilaczy z interfejsem DALI odbywa się metodą cyfrową. Zasada działania DALI została opisana w innym artykule.

Zasilacze ze ściemnianiem fazowym AC

W zasilaczach ściemnianych fazowo AC sterowniki najczęściej triakowe instaluje się na wejściu zasilacza LED. Można je podłączyć bezpośrednio do istniejącego okablowania prądu zmiennego.
Na poniższym rysunku przedstawiamy schemat z wykorzystaniem zasilacza ściemnianego fazowo AC i sterownika triakowego.

Chcąc regulować jasnością oświetlenia wykorzystując zasilacz LED bez funkcji ściemniania należy zastosować sterowniki ściemniające.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl