Wersje językowe
Taśma CCT – kreowanie barwy oświetlenia
Taśma CCT – kreowanie barwy oświetlenia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Taśma CCT – kreowanie barwy oświetlenia

CCT to skorelowana temperatura barwowa oświetlenia. Twoje preferencje dotyczące atmosfery, nastroju i estetyki odgrywają rolę przy wyborze barwy oświetlenia. Pasek światła CCT  to wybór temperatury barwowej z zakresu między 3000K (ciepły biały) a 6500K (chłodny biały) i można wybrać dowolną liczbę K czyli od białej ciepłej poprzez neutralną do zimnej. 

CCT a jasność oświetlenia

Jak już opisano wcześniej CCT mówi nam o odcieniu i barwie światła, natomiast o jasności oświetlenia informuje nas jednostka zwana lumenem, która określa, jak jasne jest źródło światła, niezależnie od jego koloru. Jasność i temperatura barwowa mają jednak ze sobą bezpośredni związek. Zasadą jest, że im wyższa jest temperatura barwowa źródła światła, tym więcej lumenów może ono wytworzyć. Ma to zastosowanie do taśm LED o tej samej mocy.

                                      


Regulacja CCT

Istnieje rodzaj taśm ledowych CCT (multiwhite), które pomagają wybrać ton światła białego. Te typy pasków LED pozwalają na przełączanie pomiędzy ciepłą i zimną bielą za pomocą odpowiedniego sterownika. Istnieją idealne temperatury barwowe dla każdego środowiska. Taśmy CCT powinny zawsze uzupełniać konkretną funkcję danej przestrzeni. Przykłady zastosowań pasków CCT

Kuchnia i pokój dzienny

Do tych pomieszczeń bardzo dobrze sprawdzają się taśmy LED o CCT od 4000 do 6000K, a także z podwójnym oświetleniem.

Sypialnia

Sypialnia to miejsce na relaks i odpoczynek po pracowitym dniu. Aby uzyskać atmosferę sprzyjającą relaksowi i intymności, najlepiej jest mieć CCT około 3000K.

Centra handlowe

W centrach handlowych preferowane jest oświetlenie o wysokim strumieniu świetlnym. Chłodna barwa ok. 6000K jest idealna dla tych miejsc, ponieważ sprawia energetyzującą atmosferę.

Przestrzenie biurowe

Przestrzenie biurowe powinny korzystać z oświetlenia o zakresie CCT od 4000K do 6000K. Zakres ten sprzyja produktywności i pozwala pracownikom biurowym pracować z większą efektywnością.

Szpitale i obiekty medyczne

Placówki służby zdrowia potrzebują jasnego oświetlenia otoczenia, które umożliwia personelowi medycznemu prawidłowe funkcjonowanie i opiekę nad pacjentami. Dla szpitali i klinik, zakres temperatury barwowej powinien wynosić od 3000K do 6000K. Zakres ten zapewnia oświetlenie niezbędne dla wydajności, czujności, a także do powracania pacjentów do zdrowia.

Miejsca parkingowe

Chłodne oświetlenie ok. 6000K to dla przestrzeni, takich jak parkingi i garaże oświetlenie wystarczające do naśladowania oświetlenia naturalnego.

Restauracje, kawiarnie, puby

W restauracjach dobrze sprawdza się ciepłe oświetlenie. Miękkie, słabe światło tworzy wyrafinowaną i komfortową atmosferę. Projektanci wnętrz często wybierają temperatury barwowe w okolicach 3000K.

Wysokiej jakości taśmy LED muszą być produkowane przez profesjonalnego producenta, który z zaawansowanym i znormalizowanym procesie produkcyjnym zapewni wysoką jakość i długość działania swoim produktom. Projekty oświetleniowe mogą stanowić wyzwanie. Ale posiadanie u boku właściwego dostawcy z certyfikowanymi taśmami CCT może być kluczem do sukcesu.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl