Taśmy LED to wszechstronne rozwiązanie oświetleniowe, które zyskało popularność zarówno w domach, jak i w przestrzeniach komercyjnych. Instalacja długich odcinków może jednak sprawić pewne trudności techniczne, zwłaszcza gdy pojawia się problem spadku napięcia i równomiernego oświetlenia na całej długości taśmy. W tym artykule dowiesz się, jak krok po kroku zainstalować długie taśmy LED, unikając błędów, które mogą wpłynąć na jakość oświetlenia i trwałość instalacji.
Spis treści:
- Jak zainstalować długie odcinki taśm LED?
- Równoległe łączenie taśm LED
- Taśmy LED montowane wokół pomieszczenia
- Podłączenie zasilania w systemie pierścieniowym
- Jak podłączyć taśmę LED w wielu strefach?
- Montowanie taśmy LED - podsumowanie
Jak zainstalować długie odcinki taśm LED?
Wielu dostawców pasków LED sprzedaje swoje produkty standardowo na rolkach 5-metrowych, czasami dłuższych (taśmy LED 20m) . W tym artykule pomożemy Ci w realizacji projektu od początku do końca, łącznie ze szkicami okablowania, którego będziesz potrzebować do zasilania i sterowania taśmą LED! Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest: „jak zainstalować więcej niż 5 metrów taśmy LED?”
Na długich odcinkach taśmy LED powstaje spadek napięcia, w konsekwencji zauważa się utratę jasności świecenia na jego końcu. W praktyce można zainstalować około sześciu metrów jednokolorowej taśmy LED w jednym ciągłym odcinku, zanim Twoje oko zauważy spadek napięcia i w konsekwencji utratę jasności. Zależy to również od rodzaju używanej taśmy LED, paski LED 24V lepiej przewodzą prąd, więc dłuższe odcinki są mniej narażone na spadki napięcia.
W przypadku instalacji oświetlenia RGBW czy RGB+CCT istnieje jeszcze łatwiejsza opcja, można bowiem zamontować paski o długości do 10 m bez spadku napięcia!
Równoległe łączenie taśm LED
Kluczem do instalacji taśmy LED większej długości jest podłączenie jej odcinkowo do zasilacza LED równolegle. Zastanawiasz się, czy będziesz potrzebować kliku transformatorów do każdego odcinka paska LED, który planujesz zainstalować? Otóż nie! Możesz podłączyć wiele pasków ledowych do jednego drivera LED pod warunkiem zachowania zasady, że moc zasilacza jest o ok. 25% wyższa od całkowitej mocy taśmy do niego podłączonej.
Oto kilka podstawowych wskazówek dotyczących podłączania 3 rolek 5-metrowych jednokolorowych taśm LED. Ta zasada obowiązuje także do większej długości taśm LED.
Jak już wiadomo, nie możesz po prostu połączyć rolek szeregowo za pomocą jednego przewodu zasilającego (koniec do końca), ponieważ z pewnością spowodowałoby to znaczny spadek napięcia na całej długości taśmy. Zamiast tego podłącz trzy rolki do zasilacza LED osobno, używając trzech przewodów zasilających, a następnie zainstaluj je w pozycji z końcami blisko siebie, bez przerw, tak aby światło było ciągłe, a trzy paski taśmy LED wyglądały jak jedna linia świetlna.
W instalacji jednostrefowej powinieneś użyć kabla 2-żyłowego najlepiej o przekroju 1,5mm2.
Dzięki temu można umieścić taśmy ledowe do 15m od zasilacza. Postępując zgodnie z powyższymi zasadami masz pewność, że poziom jasności paska LED będzie jednakowy na całej jego długości.
Taśmy LED montowane wokół pomieszczenia
Jeżeli planujesz montaż taśmy LED w prostokącie wokół na przykład salonu poniższy rysunek wyjaśni Ci jak to zrobić. Dwie taśmy LED nie zawsze oznaczają dwa kable z powrotem do zasilacza czy odbiornika LED, co wyjaśnia schemat okablowania na tym rysunku.
Podłączenie zasilania w systemie pierścieniowym
Jeśli podłączysz paski LED w systemie pierścieniowym, będziesz w stanie podłączyć do 15 metrów taśmy LED 24VDC w jednym przebiegu. Dzieje się tak, ponieważ magistrala pierścieniowa będzie zasilać pasek LED z obu końców czyli tak, jakbyś zasilał niezależnie 2 odcinki pasków LED
Jak podłączyć taśmę LED w wielu strefach?
Poniżej przedstawiony jest schemat okablowania taśmy LED CCT czy wielokolorowej (RGB/RGBW/RGB+CCT) w kilku strefach świetlnych z wykorzystaniem sterownika LED.
Jak widać, strefy oświetleniowe nie muszą być połączone, aby można było nimi sterować z jednego sterownika. Kontroler może niezależnie ustawić temperaturę barwową CCT, różne odcienie kolorów, ich dynamiczną zmianę lub inne programy dla każdej strefy. Można tego dokonać wykorzystując bezprzewodowe piloty i inne systemy nadawcze (Wi-Fi, ZigBee, Bluetooth). Takie rozwiązanie jest często stosowane w miejscach, w których jest kilka obszarów i nie można ich połączyć (restauracje, hotele, kluby nocne, puby, itp.)
Montowanie taśmy LED - podsumowanie
Podsumowując, montaż długich taśm LED wymaga starannego zaplanowania i zastosowania odpowiednich technik podłączenia. Niezależnie od tego, czy tworzysz prostą instalację w salonie, czy zaawansowany system oświetlenia w kilku strefach, kluczowe jest odpowiednie dobranie zasilacza, kabli oraz uwzględnienie zasad równoległego podłączenia. Postępując zgodnie z przedstawionymi wskazówkami, zapewnisz sobie nie tylko piękny efekt świetlny, ale również trwałość i niezawodność całej instalacji.