
Dobór zasilacza do taśmy LED
Każda taśma LED wymaga zasilacza o stabilnym napięciu wyjściowym 12VDC lub 24VDC. To właśnie zasilacz jest jednym z najważniejszych urządzeń w obwodzie oświetleniowym wykorzystującym paski ledowe. Właściwy wybór zasilacza stałonapięciowego ma decydujące znaczenie dla jakości świecenia diod LED i ich żywotności. Dobrze dobrany zasilacz będzie miał także wpływ na energooszczędność instalacji oświetleniowej.
Zasady doboru taśmy LED
Dobór zasilacza do taśmy LED nie jest skomplikowany i wystarczy pamiętać o kilku zasadach. Do zasilania pasków ledowych stosuje się zasilacze stałonapięciowe (CV constant voltage). Napięcie wyjściowe zasilacza musi być dopasowane do pracy taśmy LED czyli 12V DC lub 24V DC. W ostatnim czasie coraz częściej stosuje się taśmy LED na 24VDC, w których są mniejsze spadki napięcia, niższy prąd płynący w obwodzie, a co za tym idzie mniejsze nagrzewanie się taśmy i dłuższa żywotność diod LED. Kolejną ważną rzeczą jest dobór zasilacza o odpowiedniej mocy. Jak ją wyliczyć? Każda taśma LED pobiera określoną moc na metr bieżący. Parametr ten wyrażony jest w W/m. Wystarczy, że przemnożymy go przez długość taśmy jakiej będziemy chcieli użyć, aby otrzymać moc pobieraną przez dany odcinek taśmy ledowej. Zasilacz dobrze dobrany musi mieć 20-30% zapasu mocy czyli do otrzymanej wartości mocy pobieranej przez odcinek taśmy należy dodać 20-30% .
Jaki zasilacz do taśmy LED?
Konkretny przykład: taśma LED wymaga napięcia 24VDC i pobiera 16W/m. Chcemy użyć 5 metrów takiej taśmy. Wyliczamy moc jaką pobiera odcinek 5 metrowy: 5m x 16W/m = 80W. Moc wymaganego zasilacza to 80W + 25% czyli bierzemy zasilacz o mocy 100W i napięciu wyjściowym 24V DC. Często jest tak, że wyliczona moc nie pokrywa się dokładnie z mocą dostępnych zasilaczy. W takim przypadku kupujemy zasilacz o mocy wyższej od wyliczonej i dostępny w ofercie sklepu. Przykładowo dla obliczonej mocy 85W stosujemy zasilacz 100W. Jeżeli nie mamy pewności jaki zasilacz do taśmy dobrać poprośmy o to sprzedawcę.
Istotną sprawą jest określenie warunków w jakich zasilacz będzie pracował. Jeżeli będą to suche i niezapylone miejsca można zastosować zasilacze o klasie szczelności IP20. Dla miejsc wilgotnych, zakurzonych, także na zewnątrz trzeba zastosować zasilacze IP67. Zasilacze dużej mocy czyli 200W i więcej wymagają dobrego chłodzenia. Drivery LED IP67 wyposażone są w obudowy z radiatorem, natomiast te do suchych pomieszczeń (IP20) mają perforowane obudowy lub wbudowanb dla lepszego przepływu powietrza i chłodzenia.
Stosując się do powyższych zasad tak stworzona instalacja oświetleniowa będzie wydajna, długo żywotna i oszczędna. W razie wątpliwości warto zapytać sprzedawcę lub zaprzyjaźnionego elektryka. Jeżeli stworzenie oświetlenia z taśmą LED jest dla nas skomplikowane zawsze zlećmy to fachowcowi.