Wersje językowe
Produkt dnia
Czy taśmy LED są energooszczędne? Wyjaśniamy
Czy taśmy LED są energooszczędne? Wyjaśniamy

Taśmy LED to nowoczesne źródła światła – coraz częściej zastępuje się nimi tradycyjne świetlówki, żarówki czy nawet neony. Dlaczego? Między innymi ze względu na niską awaryjność, łatwość montażu, elastyczność i energooszczędność. Dziś chcielibyśmy opowiedzieć właśnie o energooszczędności oświetlenia LED-owego. Temat ten poruszymy nie tylko od strony ekonomicznej, lecz również technicznej. Jakie możliwości stwarza niskie zapotrzebowanie systemu oświetleniowego na energię elektryczną? Sprawdźmy!

Spis treści:

  1. Oświetlenie niskonapięciowe
  2. Energooszczędność oświetlenia LED
  3. Możliwości techniczne oświetlenia niskonapięciowego

Oświetlenie niskonapięciowe

Systemy oświetlenia bazujące na diodach LED to tak zwane systemy oświetlenia niskonapięciowego. Oznacza to, że wymagają one niższego napięcia, niż to, jakie kryje się w gniazdku elektrycznym. To właśnie dlatego taśmy LED nie podłączamy bezpośrednio do kontaktu a do zasilacza, który przemianowuje moc napięcia na odpowiednią dla danej instalacji – czyli [moc napięcia metra taśmy*długość instalacji] + 20%. Podłączanie dedykowanego zasilacza to rozwiązanie typowe dla urządzeń energooszczędnych – dobrym przykładem są tu na przykład laptopy, które również podłączamy wcześniej do zasilacza. Nowoczesne komputery przenośne często nie ustępują pod względem wydajności komputerom stacjonarnym, są natomiast mniejsze i pobierają mniej energii – pod tym względem mają wiele wspólnego z taśmami LED!

Energooszczędność oświetlenia LED

W porównaniu z żarówką czy świetlówką, diody LED pobierają wielokrotnie mniej prądu, aby wygenerować światło o takiej samej mocy. Nowoczesne instalacje oświetleniowe LED pobierają nawet do 90% mniej energii, od instalacji konwencjonalnych – dużo w tej materii zależy jednak od rodzaju zastosowanych diod i zasilacza. W jaki sposób wymiernie porównać moc świecenia taśmy LED z mocą świecenia świetlówki? Jeżeli na przykład metr danej taśmy LED pobiera 7 W, to pomnóż tę wartość razy 10 i odejmij od niej 30% = metr takiej taśmy LED świeci jak świetlówka 70 W o takiej samej barwie światła.

Możliwości techniczne oświetlenia niskonapięciowego

Jakie możliwości techniczne daje energooszczędne oświetlenie niskonapięciowe? Ludzkość coraz bardziej skłania się w kierunku energii słonecznej. Często określa się ją mianem zielonej energii ze względu na to, że pozyskiwanie jej nie wywiera jakiegokolwiek piętna na kondycji naszej planety. O ile domowa instalacja PV jest w stanie zaspokoić potrzeby na energię elektryczną całego gospodarstwa domowego, o tyle niewielka bateria słoneczna na obudowie lampy ogrodowej jest w stanie wygenerować ilość energii, jaką standardowa żarówka zużyłaby w kilka minut. Dlatego właśnie niewielkie baterie słoneczne tworzą doskonały duet z energooszczędnymi diodami LED. Stosuje się je w oświetleniu ogrodowym, ulicznym czy nawet na przystankach autobusowych. Takie niewielkie baterie można zgrabnie wpisać w konstrukcję lampy czy wiaty a kolejną zaletą jest brak konieczności tworzenia przyłączy do sieci energetycznej. Najprawdopodobniej więc w przyszłości coraz częściej będziemy mieli do czynienia z połączeniem tych dwóch wyjątkowych technologii!

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl